Samsung i8 to nie tylko aparat – to mobilne, wielofunkcyjne urządzenie. Poza funkcjami fotografowania i możliwością nagrywania filmów, jest to sprzęt pozwalający na słuchanie muzyki dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi MP3, przeglądania tekstów, oglądania filmów oraz videoklipów. Przyda się również w podróży i udzieli ciekawych wskazówek na temat odwiedzanych miast, dzięki wpisanej w pamięć wewnętrzną aparatu funkcji World Tour Guide.
Aparacik, bo tak można go nazwać ze względu na jego naprawdę niewielkie rozmiary, trafił do redakcji FotoManiaka tydzień temu. Ten czas pozwolił na dokładne przetestowania i sprawdzenie aparatu, i nie ukrywam, że model Samsunga miło mnie zaskoczył. Z aparatem prawie wcale się nie rozstawałem wychodząc z założenia, że nie jest on tylko i wyłącznie urządzeniem przeznaczonym do wykonywania zdjęć. Jak już wspominałem, aparat ma wbudowany odtwarzacz MP3 i jest to jego duża zaleta. Dzięki tej możliwości możemy go nosić zawsze ze sobą, a biorąc pod uwagę jego rozmiary: S90.7 mm x W58 mm x G19.9 mm, nie będzie to uciążliwe.
Samsung i8 jest smukły, zgrabny i dobrze zaprojektowany. Prezentuje się naprawdę elegancko. W prawym górnym rogu obudowy znajduję się ukryty obiektyw zabezpieczony mechanicznie zamykaną klapką, zaś obok niego mamy małą, wbudowaną lampę błyskową. Parametry obiektywu, to 3-krotny zoom optyczny (odpowiednik dla filmu 35mm wynosi 38-114 mm). Zakres ogniskowych nie zachwyca, do pełni szczęścia brakuje szerokiego kąta, jednak jak na wymiary i funkcje aparatu jest zadowalający. Z pomocą przy dużych zbliżeniach pomoże nam również zoom cyfrowy, jednak jak wiadomo jego użycie powinno być traktowana raczej jako konieczność. Obiektyw posiada jasność F3,5~F4,5 w zależności od użytego zoomu. Na górze obudowy odnajdziemy trzy przyciski funkcyjne.
Największy z nich to oczywiście spust migawki, dalej umieszczono przycisk uruchamiania aparatu oraz jeden przycisk, odpowiedzialny za uruchomienie funkcji wykrywania twarzy. Po jego przyciśnięciu aparat automatycznie wykryje w kadrze twarz, ustawi ostrość i ekspozycję. Z tyłu aparatu producent umieścił duży, jak na wielkość całego urządzenia, 2,7-calowy ekran LCD. Jego rozdzielczość wynosi 230.000 punktów. Ograniczona ilość przycisków funkcyjnych (9 razem ze sterownikiem zoomu) z tyłu aparatu, czyni go przystępnym i łatwym w użyciu.
Sercem Samsunga i8 jest sensor CCD o wielkości 1/2,5”. Matryca aparatu ma rozdzielczość 8,2 Mpix. Aparat obowiązkowo został wyposażony w stabilizację obrazu, lecz niestety tylko cyfrową – jednak lepsze to niż jej brak. Automatyka aparatu jest w pełni rozbudowana, jednak dostajemy także możliwość wprowadzenia ręcznych ustawień. Oczywiście nie uzyskamy możliwości regulacji przysłony i migawki (1s –1/200s lub w trybie noc 16s – 1/2000s), mamy za to intuicyjną kompensację ekspozycji, możliwość zmiany ustawienia balansu bieli, manualnego ustawienia ostrości, zmianę pomiaru światła, oraz wprowadzenia ustawień lampy błyskowej (np. funkcja redukcji efektu czerwonych oczu). Aparat pracuje na różnych czułościach – od ISO 80, do ISO 3200 (automatyczna zmiana rozdzielczości na 2048×1536 pikseli), daje to możliwość pracy przy trudnych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia testowe jednak wskazują, że poziom szumów jest dosyć zauważalny na poziomie ISO 1600 – nie wymagajmy jednak cudów.
Aparat został wyposażony także w funkcję zdjęć makro, możliwych już od 1 cm.
Samsung i8 to kompakt także dla adeptów fotografowania. Użytkownik otrzyma 14 programów tematycznych, oraz funkcję nauki fotografowania, gdzie aparat informuje nas jakie parametry powinny być ustawione dla danej sceny.
Z pozycji aparatu możemy także bawić się w obróbkę obrazu (zdjęcia w sepi, czarno-białe, własne kolory w sRGB, retro, korekcja nasycenia, kontrastu itd.) lub wykonywać zdjęcia z wykorzystaniem funkcji FUN (zdjęcia z ramkami, z komiksową bańką, kompozycja, maska kolorów itd.). Kilka innych funkcji o których warto wspomnieć, to zdjęcia seryjne, auto bracketing oraz funkcja wykonywania zdjęć w ruchu.
Kolejna opcja kompaktu to możliwość nagrywania filmów z dźwiękiem. Filmy zapisywane są w formacie AVI (MPEG-4). Do wyboru są 3 rodzaje rozdzielczości: 800×592, z szybkością 20 kl./s, 640×480 (szybkość 30kl./s.) oraz najniższa, do publikacji internetowej – 320×240 pikseli. Dzięki wykorzystaniu efektywnego kodeka MPEG-4, istnieje możliwość nagrania filmu o długości do 2 godzin na karcie pamięci o pojemności 1GB.
Samsung i8 wyróżnia się w dużym stopniu od innych kompaktów tego typu. Ten aparat nie tylko robi zdjęcia ale jest ponadto mobilnym i wielofunkcyjnym urządzeniem. Po pierwsze – posiada wbudowany odtwarzacz MP3.
W zestawie otrzymamy słuchawki oraz kabel z przejściówką na jacka, co umożliwia stosowanie dowolnych słuchawek jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z „pchełek” oferowanych w zestawie.
Druga atrakcja to przeglądarka tekstów. Swobodnie możemy zapisywać krótkie informację, a także czytać książki zapisane wcześniej w formacie .txt, (jednocześnie możemy korzystać z odtwarzacza MP3). Niestety, tekst nie powinien zawierać polskich znaków, gdyż nie są odczytywane przez przeglądarkę. Ale to nie wszystko. Aparat ma wbudowany dyktafon z możliwością nagrywania dźwięku aż do 10 godzin, zaś kolejna atrakcja to multimedialny odtwarzacz wideo PMP.
Aby oglądać filmy na naszym Samsungu i8, należy je wcześniej przekonwertować używając dodawanego do aparatu oprogramowania Samsung Converter. Aplikacja ma możliwość dodania do filmu napisów. Użytkownik posiada możliwość skonwertowania filmów w formatach MPEG, AVI, MOV, WMV i ASF. Na koniec warto wspomnieć o multimedialnym przewodniku po miastach. Samsung wyposażył aparat w informację o 4500 regionach w 30 różnych krajach.
Informator zawiera zdjęcia miejsc wartych odwiedzenia. Jest wpisany w pamięć aparatu, dlatego po włożeniu karty pamięci warto wcześniej przenieść pliki na kartę, aby uzyskać możliwość korzystania z przewodnika. Przy zgrywaniu plików muzycznych, tekstowych i plików wideo, musimy je wcześniej odpowiednio skatalogować. W tym celu zakładamy katalogi o nazwie PMP dla plików wideo, MP3 dla plików muzycznych i katalog TXT dla tekstowych.
W zestawie oprócz wspomnianych słuchawek i oprogramowania, otrzymamy instrukcję obsługi, kabel do telewizora, kabel USB oraz przejściówkę z USB na normalną wtyczkę go gniazdka. Akumulator aparatu ma pojemność 900 mAh. Czas pełnego ładowania wynosi trochę ponad dwie godziny i wystarcza na wykonanie ok. 240 zdjęć, odsłuchania 300 min muzyki, nagranie filmu o długości 2h lub obejrzenie filmów o łącznej długość ok. 3 godzin.
Reasumując, Samsung i8 to mobilny, ciekawy cyfrowy aparat kompaktowy. Jego wielofunkcyjność, niewielkie rozmiary i niska cena czynią z niego urządzenie godne uwagi. Producent zadbał nie tylko o odpowiednie wyposażenie, ale także pomyślał o atrakcyjnym wzornictwie. Kupując aparat możemy wybierać wśród 4 wersji kolorystycznych: czarny, biały, niebieski i różowy. Za Samsunga i8 zapłacimy ok. 500 złotych.
FotoManiak poleca!!!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.