Kolejna, długo wyczekiwana premiera jest już za nami. Po wielu tygodniach, wypełnionych plotkami, spekulacjami i kontrolowanymi przeciekami, firma Olympus zdecydowała się zaprezentować swój najnowszy aparat cyfrowy w standardzie Mikro Cztery Trzecie. Jeśli jednak liczyliście na daleko idące zmiany względem poprzednika, czyli modelu E-P1, mam dla was przykrą wiadomość. E-P2 rożni się od starszego brata jedynie kosmetycznymi rozwiązaniami.
Zapraszam do lektury testu, który znajdziecie tutaj. Warto także zerknąć na przygotowaną przez nas galerię przykładowych zdjęć, wykonanych z pomocą tego aparatu.
Wśród najważniejszych zmian, na pierwszy plan wysuwa się dodanie złącza akcesoriów. Port umieszczony został na tylnej ściance, zaraz pod „gorącą stopką”. W założeniu ma oferować możliwość rozbudowy aparatu o dodatkowe urządzenia, jak na przykład zupełnie nowy elektroniczny wizjer VF-2, cechujący się wysoką rozdzielczością (1 440 000 punktów), 100-procentowym pokryciem kadru i możliwością odchylania do 90 stopni. Niemniej jednak, własnego, niezależnego wizjera E-P2 nie posiada. Podobnie jest zresztą w przypadku lampy błyskowej. To smutna wiadomość, bowiem na brak tych właśnie dwóch rzeczy, dotychczasowi użytkownicy E-P1 narzekali najbardziej.
Producent rozszerzył także nieco programowe wsparcie aparatu. Dodano tryb śledzenia obiektu w opcjach AF oraz dwa nowe filtry artystyczne: „Diorama” (wzbogacenie głębi ostrości kompozycji) oraz „Przetwarzanie crossowe” (daje efekt podobny do, adekwatnie nazywającego się, specjalnego zabiegu wywoływania filmów światłoczułych). Listę nowości kończy funkcja zdalnego sterowania pokazem slajdów (za pomocą HDMI). Olympus zdecydował się także na nową kolorystykę, dlatego też E-P2 dostępny będzie w czarnych barwach. Olympus E-P2 jest w Ceneo już od 1.199 zł w 2 sklepach. Debiut na sklepowych półkach, nastąpi w styczniu 2010 roku.
Więcej informacji znajdziecie w poniższej notce prasowej firmy Olympus.
Jeszcze więcej możliwości wraz z Olympus PEN E-P2
Witamy w wymiarze PEN, gdzie jednoczą się forma i funkcjonalność, by zapewniać potencjał i jakość lustrzanki oraz prostotę i spontaniczność kompaktowego aparatu fotograficznego. Najnowszy, utrzymany w eleganckim stylu retro cyfrowy Olympus PEN bazuje na nagrodzony przez EISA w sezonie 2009/2010 “najlepszy Aparacie Roku”, ikonie stylu i jakości. Aby wzbogacić fotograficzny potencjał, nowy E-P2 posiada port akcesoriów, do którego można dołączyć elektroniczny celownik lub inne akcesoria. Ożywia on także twórcze impulsy poprzez dwa dodatkowe Filtry artystyczne i jednocześnie zapewnia wyjątkowo łatwą obsługę dzięki kolejnym innowacyjnym opcjom. Odziany w klasyczną czerń, wykonujący zdjęcia i rejestrujący filmy HD Olympus PEN wprowadza radość i prostotę obrazowania połączone z jakością charakterystyczną dla lustrzanki. Oto prawdziwa legenda w akcji – a dostępna będzie począwszy od stycznia 2010r.
Oparty na świetnych wzorcach
Aparat E-P2 może poszczycić się godnym pozazdroszczenia rodowodem. Wkraczając na rynek depcze niemal po piętach nagradzanego pierwszego aparatu Olympus Mikro Cztery Trzecie inspirowanego przełomowym designem oryginalnej, serii PEN stworzonej przez Maitani’ego. Drugi w serii cyfrowy model, oferuje jeszcze bardziej rozbudowane walory funkcjonalne i użytkowe dzięki kolejnym, nowym właściwościom:
* Port akcesoriów dla akcesoriów takich jak celownik czy mikrofony
* Dwa dodatkowe filtry artystyczne (Diorama oraz Przetwarzanie crossowe)
* Wzbogacająca kolorystykę funkcja i-Enhance
* Śledzenie AF
* Zdalne sterowanie pokazem slajdów (poprzez HDMI)
* Filmowanie HD w trybie M
Doświadczyć prawdziwej swobody kadrowania
Uzupełniający gorącą stopkę dedykowany port akcesoriów zwiększa wszechstronność aparatu. Dwa pierwsze kompatybilne akcesoria to elektroniczny celownik oraz adapter zewnętrznego mikrofonu. Dzięki elektronicznemu celownikowi zyskujemy jasny, wysoko-kontrastowy podgląd obrazu w każdej sytuacji oraz 100% pokrycie pola kadru. Nachylany pod kątem do 90°, nie tylko przypomina celowniki aparatów średnio-formatowych, ale zapewnia też dodatkowe możliwości kadrowania ułatwiając fotografowanie z unikalnej, nietypowej perspektywy. Oczywiście, w celowniku na bieżąco widoczne są informacje o zdjęciu oraz wprowadzane regulacje obrazu. Wkrótce dostępne będą także kolejne moduły, jakie można dołączyć do portu akcesoriów, jak choćby adapter zewnętrznego mikrofonu dla różnych typów mikrofonów.
Jeden klik do kreatywności
Rozległa gama możliwości obrazowania dla niemal nieograniczonej ekspresji, oto kluczowa charakterystyka tego aparatu. Inspirujące kreatywność dwa nowe filtry artystyczne dołączają do sześciu wprowadzonych już w poprzednim modelu. Skorzystaj z filtra Diorama, aby stworzyć iluzję modelu świata, bądź też poprzestawiaj kolory wraz z filtrem przetwarzania crossowego. Możesz też swobodnie posiłkować się nową funkcją i-Enhance, która ma zdecydowanie ludzkie umiejętności. Wzbogaca ona kolory, aby były mocniejsze niż w rzeczywistości i aby zdjęcie lepiej odzwierciedlało to, jak zapamiętaliśmy daną scenę – a przecież to wspomnienia są niejednokrotnie ważniejsze niż realistyczne odwzorowanie. Dodatkowo, aby każde ujęcie miało odpowiedni format Olympus oferuje kilka formatów kadru, jak również stwarza możliwość fotografowania z wielokrotną ekspozycją. Do dyspozycji fotografa jest również skala poziomnicy, tryb i-Auto oraz wygładzająca zdjęcia opcja e-Portretu.
Do bogatej listy funkcji aparatu dołącza śledzenie AF niesłychanie ułatwiające ostre odwzorowanie na zdjęciu poruszających się obiektów, jak np. bawiących się dzieci czy też sportowców w akcji. Gdy zaś przychodzi czas oglądania rezultatów, wystarczy wygodnie rozsiąść się i można oglądać pokaz zdjęć czy film HD sterując nimi przy użyciu pilota zdalnego sterowania telewizora, do którego podłączono aparat poprzez złącze HDMI.
Kontynuacja dziedzictwa eleganckiego stylu i jakości lustrzanki
Najnowszy PEN dziedziczy niepowtarzalny wygląd i ultra kompaktową formę swojego powszechnie chwalonego siostrzanego modelu, wykorzystując także jego doskonałe technologie. Fotografujący mogą w pełni wykorzystać zalety zaawansowanego standardu w postaci systemu Mikro Cztery Trzecie gwarantującego jakość lustrzanki. Szeroka gama wymiennych obiektywów zapewnia bogactwo i wszechstronność optyki – począwszy od ultra cienkich obiektywów M.ZUIKO DIGITAL Pancake aż po całą linie obiektywów Cztery Trzecie (dołączane poprzez adapter). Wkrótce dołączą do nich dwa obiektywy Mikro Cztery Trzecie, które mają być wprowadzone w pierwszej połowie 2010 roku: M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm F4.0-5.6 (18-36mm*) super szerokokątny zoom oraz M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm F4.0-5.6 (28-300mm*) silny teleobiektyw zoom. Dołączenie zewnętrznej lampy błyskowej, takiej jak utrzymany w stylu retro model Olympus FL-14, jeszcze bardziej rozszerza fotograficzne możliwości.
Gwarantem uzyskiwania wyrazistych i pełnych detali zdjęć jest 12.3 megapikselowy sensor Live MOS zabezpieczony systemem redukcji kurzu oraz współpracujący z wbudowaną w korpusie stabilizacją obrazu kompensującą poruszenia i drgania do 4 EV. W centrum całego systemu PEN znajduje się zapewniający szybkie i najwyższej jakości przetwarzanie obrazu – z czułością nawet do ISO 6400 – zaawansowany procesor obrazu TruePic V. Graficzny interfejs użytkowania zwapniający na żywo kontrolę parametrów (Live Control GUI) upraszcza obsługę, gdyż efekty poszczególnych funkcji mogą być monitorowane w czasie rzeczywistym – zarówno na 7.6cm/3.0” ekranie HyperCrystal LCD jak i w elektronicznym celowniku, którego obrazu tworzy 1,440,000 punktów.
Magia filmowania HD
Oferując możliwość rejestrowania filmów w formacie AVI (30klatek/sek.) z rozdzielczością HD 1280x720p oraz zapisując nieskażony dźwięk z jakością PCM, nowy PEN pozwala użytkownikom odkryć magię filmowania. W pojedynczym klipie można zarejestrować nawet siedmiominutowy materiał filmowy. Co więcej, liczne fotograficzne funkcje i opcje łącznie z Filtrami Artystycznymi, głębią ostrości, zmiennym kątem widzenia oraz śledzeniem AF, pozostają do dyspozycji również w trybie filmowania. Kolejną, dodatkową korzyścią jest możliwość wykorzystania do filmowania trybu M, co z pewnością stanowi dobrą wiadomość dla osób o twórczym zacięciu. Ponadto dzięki temu, że można filmować z wykorzystaniem dowolnego, dołączonego do PEN obiektywu, przed użytkownikami otwiera się całkiem nowy świat możliwości kształtowania filmowego kadru. Filmując można też za jednym naciśnięciem przycisku zapisać wysokiej rozdzielczości zdjęcie.
Model Olympus E-P2 bazuje na chwalonych i docenianych, bogatych możliwościach swego poprzednika. “Przy pojawieniu się pierwszego PEN, wielu dziennikarzy i ekspertów powiedziało nam, że wyznaczyliśmy całkiem nowy segment aparatów fotograficznych. Teraz zdecydowaliśmy się dodać szereg doskonałych funkcji takich jak choćby port akcesoriów czy nowe Filtry Artystyczne. Ten utrzymany w atrakcyjnym stylu retro i wykończony klasyczna czernią model będzie dostępny począwszy od stycznia 2010r. W ofercie znajdzie się też opcjonalny, dopasowany do aparatu skórzany pokrowiec na korpus również utrzymany w czarnej tonacji.
Aparat Olympus E-P2 – podstawowe funkcje i właściwości:
Niewielka i stylowa konstrukcja
* Niezwykle mały i lekki aparat system Mikro Cztery Trzecie
* Stylowa konstrukcja z czarnymi metalowymi elementami wykończenia
* Port akcesoriów pozwalający na dołączenie elektronicznego celownika oraz adaptera mikrofonu
Jakość obrazu lustrzanki
* 12.3 megapikselowy sensor Live MOS
* Procesor obrazu TruePic V
* Wbudowana stabilizacja obrazu (IS) o maksymalnej efektywności 4 kroków EV
* Adapter dla wszystkich obiektywów ZUIKO DIGITAL oraz OM
Prosta obsługa
* Opracowany na nowo Graficzny interfejs użytkownika (GUI) dla łatwiejszej obsługi z podglądem obrazu na żywo
* Automatyczne rozpoznawanie popularnych scen w trybie i-Auto
* Funkcja i-Enhance dla wzbogacania kolorystyki
* Naturalne odwzorowanie skóry w trybie e-Portrait
* Śledzenie AF
* Dwa pokrętła dla wygodnej obsługi
* Detekcja twarzy oraz Technologia Kompensacji Cienia
* 20 trybów fotografowania (5 trybów ekspozycji, tryb i-Auto, 14 programów tematycznych)
Kreatywność i filmowanie HD
* Filmowanie HD z dźwiękiem stereofonicznym, regulacja głębi ostrości oraz filtrami artystycznymi teraz dostępnymi również w trybie M
* 8 Filtrów artystycznych, Różne proporcje kadru
* Funkcja wielokrotnej ekspozycji
* Filtry artystyczne można zastosować do wcześniej wykonanych zdjęć RAW zarówno w aparacie, jak i w oprogramowaniu Olympus
* Wzbogacona kreatywność dzięki specjalnym obiektywom np. obiektyw typu „rybie oko” dostępny jest dostępny jest poprzez adapter optyki Cztery Trzecie
Dodatkowe cechy aparatu Olympus E-P2:
* Oparty na standardzie Mikro Cztery Trzecie
* Interfejs HDMI
* Nagrywanie dźwięku w linearnym trybie PCM
* Poziomnica
* Interfejs Hi-Speed USB 2.0
* Wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 3 kadrów na sekundę (maks. 10 zdjęć w trybie RAW)
* Szeroki zakres czułości ISO 100-6400
* Wszechstronne funkcje bracketing dla balansu bieli oraz ekspozycji
* Niezawodny system redukcji kurzu z filtrem ultradźwiękowym
* Szeroki zakres dynamiczny dla jasnych partii kadru
* Równoczesny zapis RAW oraz JPEG
* Karty pamięci SD (kompatybilność z kartami SDHC)
* Wysoka prędkość zapisu danych oraz bezstratna kompresja RAW dla szybkiego przetwarzania
* Duży 7.6cm/3.0” ekran HyperCrystal LCD
* Funkcja blokady AE/AF
* Automatyczna regulacja gradacji odcieni zapobiegająca wypaleniu szczegółów w jasnych partiach obrazu i braku detali w ciemnych częściach kadru
* Możliwość zdalnego wyzwalania migawki poprzez opcjonalny kabel zdalnego sterowania RM-UC1
Nowe akcesoria:
* M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm F4.0-5.6 – super szerokokątny obiektyw zoom (pierwsza połowa 2010)
* M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm F4.0-5.6 – silny teleobiektyw zoom (pierwsza połowa 2010)
* Skórzany pasek w kolorze czarnym
* Skórzany pokrowiec korpusu w kolorze czarnym
* ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego
Dodatek
Śledzenie AF
System ten automatycznie śledzi poruszające sie obiekty i utrzymuje na nich ostrość, tak by na zdjęciu zostały ostro odwzorowane z zachowaniem optymalnej ekspozycji. System zapamiętuje także dane obiektu nawet, gdy obiekt wychodzi poza kadr i wznawia śledzenie, gdy tylko obiekt ponownie pojawi się w polu kadru.
Filtry artystyczne
Pozwalają na tworzenie specjalnych efektów artystycznych bezpośrednio w aparacie. W aparacie Olympus E-P2 dostępne są następujące Filtry Artystyczne:
* Diorama: Wzbogaca głębię ostrości kompozycji nadając zdjęciom nadrealistyczny wydźwięk oraz modelową strukturę.
* Corssowe przetwarzanie: Napełnia obraz silnymi przesunięciami kolorystycznymi i kontrastami, na podobieństwo efektów uzyskiwanych podczas tzw. crossowego wywoływania filmów światłoczułych.
* Pop Art: Wzbogaca kolorystykę, sprawiając, że jest silniejsza. Barwy stają się bardziej żywe, co pozwala na tworzenie zdjęć o dużym ładunku emocjonalnym wyrażających radość, i poczucie swobody właściwe dla stylu pop.
* Zmiękczanie ostrości: Tworzy zmiękczoną tonację, która nadaje zdjęciu eteryczną atmosferę, klimat jakby nie z tego świata. Uzyskuje się zdjęcia, które wyglądają jakby padało na nie niebiańskie światło, zdjęcia, które nie tracą szczegółów w partiach obrazu przedstawiających włosy, czy płatki kwiatów.
* Jasny i lekki kolor: Pierwszy plan jest zamknięty w płaskim, delikatnym świetle – podobnie do sceny z filmu podświetlonej od tyłu lampą – co daje poczucie déjà vu.
* Tonowanie światła: Tworzy obraz charakteryzujący się delikatnym odwzorowaniem obrazu, co można porównać do zdjęć wykonywanych przy sztucznym świetle. Zarówno ciemne jak i jasne partie obrazu odwzorowywane są bardzo miękko, co stwarza wykwintną atmosferę.
* Ziarnisty film: Efekt ten odtwarza sposób rejestrowania obrazu przez monochromatyczne filmy o wysokiej czułości. Silna obecność i dramatyczna atmosfera sprawiają, że fotografowany obiekt silnie wyróżnia się na zdjęciu.
* Fotografia otworkowa: Redukuje jasność w peryferiach kadru, jak gdyby obraz był oglądany przez małą dziurkę. Dochodzi do tego unikalna tonacja kolorystyczna, która dodatkowo sprawia, ze obraz nabiera tajemniczości i może być postrzegany jako scena z innego wymiaru czy przestrzeni.
Wbudowana stabilizacja obrazu
Rodzaj stabilizatora obrazu, który został wbudowany w aparat fotograficzny. Zapewnia on stabilizację obrazu przy wykonywaniu zdjęć niezależnie od obiektywu, jaki jest dołączony do aparatu. Sensor żyroskopowy dokładnie rozpoznaje kierunek drgań. Wykorzystując wbudowane mikrosilniki SWD, efekt drgań jest kompensowany przez przesuwanie sensora obrazu stosownie do danych o ruchu aparatu.
e-Portret
Retuszuje odwzorowanie fotografowanej postaci już w trakcie wykonywania zdjęcia. Funkcja ta rozpoznaje twarze i automatycznie sprawia, że skóra twarzy oraz sąsiadujących z nią obszarów staje się bardziej gładka, jaśniejsza i ma bardziej młodzieńczy wygląd.
Filmowanie HD
Standard wideo wysokiej rozdzielczości (HD video) oferuje możliwość filmowania z wysoką jakością przy rozdzielczości 1280×720 pikseli i rejestrowaniu 30 klatek na sekundę.
Tryb i-Auto
Ten tryb “inteligentnej automatyki” wykorzystuje zaawansowaną technologię detekcji, która sprawia, że aparat automatycznie rozpoznaje najczęściej fotografowanych typów scen. Umożliwia to wykonywanie perfekcyjnych zdjęć bez potrzeby odwoływania się do manualnych ustawień.
Funkcja i-Enhance
Po uaktywnieniu tej funkcji aparat automatycznie wzbogaca kolorystykę. Dzięki temu zarejestrowane rezultaty w większym stopniu przypominają scenę tak jak ja zapamiętaliśmy.
Standard Mikro Cztery Trzecie
Standard Mikro Cztery Trzecie został opracowany dla zmaksymalizowania potencjału cyfrowego fotografowania. Pozwala on użytkownikom na korzystanie z tej samej wysokiej jakości obrazu, jaka daje znany ze standardu Cztery Trzecie sensor typu 4/3 przy jednoczesnym zachowaniu bardziej kompaktowych rozmiarów korpusu. Nowy standard Mikro Cztery Trzecie umożliwia konstruowanie niezwykle kompaktowych cyfrowych aparatów fotograficznych z wymiennymi obiektywami, systemów nowatorskich w porównaniu z wszystkimi dotychczasowymi rozwiązaniami. Standard obejmuje również większą liczbę styków elektrycznych w mocowaniu obiektywu, co stanowi wsparcie dla nowych funkcji i pozwala na dalszą rozbudowę systemu w przyszłości.
Wiele formatów kadru
Aparat E-P2 pozwala fotografującym na wybór spośród czterech formatów kadru, dzięki czemu już w aparacie można określić proporcje obrazu stosownie do indywidualnych wymagań i preferencji. Zapewnia to dodatkowe środki ekspresji przy fotografowaniu, a podgląd wybranych proporcji kadru jest widoczny bezpośrednio na ekranie LCD aparatu. Dostępne są kadry o następujących proporcjach boków: 16:9, 3:2, 4:3 oraz 6:6.
Wielokrotna ekspozycja
Funkcja ta pozwala na nałożenie na siebie w trybie fotografowania dwóch obrazów RAW już, aby w ten sposób utworzyć jedno nowe zdjęcie. W trybie edycji istnieje możliwość połączenia do trzech obrazów RAW.
PEN
Seria Pen została po raz pierwszy wprowadzona w 1959 roku jako aparaty o połówkowym formacie kadru. Poprzez swą iście rewolucyjną konstrukcję i cenę, zaprezentowany aparat sprawił, ze fotografowanie stało się dostępne dla znacznie szerszej rzeszy użytkowników. Ideą, na której oparto design aparatu była prostota i elegancja – chodziło o to, by stworzyć aparat fotograficzny, który zabierałoby się ze sobą i użytkowało równie łatwo jak długopis. Model Pen został opracowany przez legendarnego projektanta Olympus – Yoshihisa Maitani, jednego z najbardziej znanych designerów produktów w historii fotografii. W 1963 roku został wprowadzony model Pen F będący pierwszą na świecie lustrzanką rejestrującą obraz na połowie kadru filmu małoobrazkowego. Do czasu jego wprowadzenia dostępnych już było 16 obiektywów. Aparaty Pen sprzedano w liczbie 17 milionów egzemplarzy, co stawia je wśród najbardziej popularnych i cieszących się powodzeniem aparatów fotograficznych wszechczasów. Dzisiaj, aparaty fotograficzne Pen są poszukiwane wśród kolekcjonerów, a ich cena na wtórnym rynku osiąga znaczne wartości.
Filtr ultradźwiękowy
Kurz przenikający do cyfrowego aparatu fotograficznego z wymiennymi obiektywami, może bardzo niekorzystnie wpływać na zdjęcia – o ile nie zostanie w porę usunięty. Filtr ultradźwiękowy, to przezroczysty filtr, który został umieszczony pomiędzy migawką aparatu a sensorem. Strząsa on osiadające na nim drobinki poprzez serie ultradźwiękowych drgań generowanych podczas włączania filtra. Olympus był pierwszym producentem, który zastosował rozwiązanie zabezpieczenia przed kurzem.
Procesor obrazu TruePic V
Jest to najnowszy procesor obrazu opracowany przez Olympus. Automatycznie wzbogaca on istotne aspekty jakości obrazu, takie jak: Odwzorowanie kolorów (paleta barw, nasycenie oraz jasność), ostrość obrazu (zredukowane zakłócenia obrazu, poprawione odwzorowanie krawędzi), jak również przyczynia się do ogólnego zwiększenia szybkości realizowanych przez aparat operacji. Ponadto procesor wspiera funkcję Filtrów Artystycznych, rejestrowanie filmów z jakością HD, a także fotografowanie z wysokimi czułościami aż do ISO 6400, co łącznie zapewnia użytkownikowi bezprecedensową kreatywność i bogactwo środków wyrazu
Źródło: Olympus
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Canon EOS R6 II to następca jednego z najpopularniejszych bezlusterkowców na rynku. Oferuje świetne parametry…
Panasonic zaprezentował dziś dwa nowe aparaty. LUMIX G97 to bezlusterkowiec z matrycą Mikro 4/3. Z…
Pełna klatka za tę cenę to świetna oferta. Sony A7c kupisz teraz za 5099 zł,…
Jak co roku zbieramy dla Was najlepsze promocje na sprzęt foto z okazji Black Friday…
Dzisiaj zadebiutował Sony A1 II. Aparat numer jeden w portfolio Sony. Jak daleko idące są…
Po pięciu latach od premiery Z50, Nikon zaprezentował jego następcę. Nikon Z50 II to nowa…
Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Polityka Cookies