Dostęp do szerokiej bazy materiałów testowych, jest zawsze bardzo pożądaną rzeczą, zwłaszcza przed zakupem nowego sprzętu. Dlatego też, poniżej znajdziecie odnośniki do najświeższych (zebranych w ciągu ostatniego tygodnia) fotografii i filmów, prezentujących możliwości następujących produktów:
# Nikon D3s
# Nikon D300s
# Canon EOS 7D
# Canon PowerShot G11
# Canon PowerShot S90
# Panasonic Lumix DMC-LX3
# Pentax K-7
# Pentax K-x
Nikon D3s
Najnowsza lustrzanka Nikona cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników fotografii. Cały czas jednak trudno o dobry i obszerny zbiór wiarygodnych zdjęć testowych. Dlatego też, warto zajrzeć na stronę ImagingResource (znajdziecie ją tutaj), gdzie zaprezentowano ponad 30 fotografii i 9 filmów, będących dobrym punktem odniesienia, w dyskusjach nad możliwościami ostatniego dziecka inżynierów japońskiej korporacji.
Krótka charakterystyka aparatu:
Najnowszy model jest zmodyfikowaną wersją aparatu D3. Po modernizacji, otrzymaliśmy nową matrycę (o tej samej jednak rozdzielczości 12,1 Mpix i wymiarach pełnej klatki), system czyszczenia z kurzu i pyłu, a także możliwość wykorzystania wyższych niż zazwyczaj czułości. D3s obsługuje ISO sięgające 12 800, ale istnieje także opcja podbicia do wartości 102 400. Co z pewnością ucieszy wielu użytkowników, dodano także tryb nagrywania video w rozdzielczości HD (1280×720 pikseli przy 24 klatkach na sekundę), w którym wykorzystać można AF bazujący na detekcji kontrastu. Tryb zdjęć seryjnych doczekał się małej przebudowy i obecnie pracuje z prędkością 9 klatek na sekundę (FX) lub 11 klatek na sekundę (DX), umożliwiając zapis 48 plików RAW lub 130 plików JPEG.
Nikon D300s
Baza zdjęć testowych, dotyczących tej lustrzanki Nikona, wzbogaciła się o dwie kolejne pozycje. W obu wypadkach, mamy do czynienia z fotografiami będącymi wynikiem testu porównawczego do aparatu Canon EOS 7D. Pierwszy z zestawów, przygotowany został przez redaktorów z PhotographyBay (znajdziecie go tutaj), lecz jest dość skromny i ogranicza się głównie do zademonstrowania rozpiętości czułości na podstawie jednego ujęcia. Nieco więcej zdjęć wyszukać można na stronach chińskojęzycznego dc.pconline, gdzie test praktyczny podzielono na trzy odrębne części: makro na bazie tablicy kolorystycznej i zbliżenia monety (tutaj), portret (tutaj) i fotografowanie plenerowe (tutaj)
Krótka charakterystyka aparatu:
D300S oparty jest na wcześniej użytym w D300 czujniku DX CMOS, a matryca posiada rozdzielczość 12,3 Mpix. Nie zaskakuje także procesor odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu (w dalszym ciągu ten sam model EXPEED) oraz AF (51-punktowy, podobnie jak w D300). Wśród nowości, na pierwsze miejsce wychodzi tryb nagrywania video (rozdzielczość 1280×720 pikseli, 24 klatki na sekundę i dźwięk stereo). Nikon zdecydował się także w niewielkim stopniu zmienić interfejs i dodano przycisk LV, ułatwiający przechodzenie między trybem robienia zdjęć a nagrywania. Istotną innowacją jest dodanie drugiego gniazda na karty pamięci – D300S obsługuje nie tylko nośniki CF, ale również SD/SDHC. Zmian doczekał się także tryb zdjęć seryjnych, dzięki czemu prędkość zapisywania fotografii wynosi teraz 7 klatek na sekundę (a nawet dochodzi do 8 przy użyciu zewnętrznego zasilania MB-D10 lub rozszerzonego wewnętrznego akumulatora EN-EL4a). Reszta elementów konstrukcyjnych nie rozczarowuje – wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 920 000 punktów, wizjer o powiększeniu 0,94x i pokryciu 100% pola klatki oraz nowe przyciski funkcyjne (niektóre zaczerpnięte zostały z droższych konstrukcji Nikona).
Canon EOS 7D
Zbiór materiałów testowych, dotyczących jednej z głośniejszych premier w ostatnim czasie, powiększa się w szybkim tempie. O dwóch nowych pozycjach wspomniałem już wcześniej, przy okazji omówienia Nikona D300s (zdjęcia z PhotographyBay znajdziecie tutaj, a materiał przygotowany przez ekipę z dc.pconline, odpowiednio: makro na bazie tablicy kolorystycznej i zbliżenia monety tutaj; portret tutaj; fotografowanie plenerowe tutaj). Ponadto, warto także wspomnieć o tekście porównującym 1Ds Mk3 z EOS 7D, umieszczonym na blogu Michaela Willems’a (tutaj źródło). Ten ostatni, co prawda ogranicza się jedynie do zaprezentowania drabinki ISO na bazie jednej sceny, ale i tak warto tam zajrzeć.
Krótka charakterystyka aparatu:
* 18-megapikselowa matryca CMOS APS-C;
* Zapis zdjęć z prędkością 8 klatek na sekundę;
* Zakres czułości do ISO 12800;
* Wizjer z pokryciem 100%;
* 19 krzyżowych pól AF;
* System pomiaru światła iFCL;
* Dwa procesory DIGIC 4;
* Nagrywanie filmów Full HD;
* Wbudowany transmiter Speedlite;
* 3-calowy wyświetlacz LCD Clear View II (920 000 punktów);
* Korpus ze stopu magnezu, zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych.
Canon PowerShot G11
Miniony tydzień był bardzo łaskawy dla osób zainteresowanych zakupem nowego G11. W sieci pojawiło się dużo rozmaitych materiałów testowych, jest wiec w czym wybierać. Zacznijmy od zdjęć plenerowych umieszczonych na łamach Fotopolis (tutaj źródło). Choć nie jest ich dużo, dają pewien wgląd w możliwości kompaktu. Na stronie PhotographyBay (by przejść, kliknijcie tutaj), znajdziecie test rozpiętości czułości, zrobiony na bazie jednego ujęcia. Dużo większa baza fotografii, umieszczona została na stronie DigitalCameraReview (tutaj), tam też zobaczyć można przykładowe nagrania video i przeczytać recenzję samego aparatu. Polecam!
Krótka charakterystyka aparatu:
Urządzenie zbudowane zostało w oparciu o matrycę CCD o rozdzielczości 10 Mpix, obsługującej ISO do 3 200 (do 12 500 w przypadku obniżonej jakości zdjęć). Za przetwarzanie obrazu odpowiada procesor DIGIC IV, a poziom szumów ma być, wedle deklaracji producenta, znacznie mniejszy niż w przypadku G10. Ponadto, w nowym kompakcie znajdziemy obracany wyświetlacz LCD o przekątnej 2,8 cala (461 000 punktów), optyczną stabilizację obrazu i obiektyw o 5-krotnej możliwości zbliżenia, zaczynającej się od 28 mm. Do naszej dyspozycji oddano także funkcję zapisu RAW (co z pewnością cieszyć może zwłaszcza miłośników cyfrowej edycji obrazu), a także tryb nagrywania video w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę.
Canon PowerShot S90
Redaktorzy witryny quesabesde (tutaj źródło), uraczyli swoich czytelników rozbudowanym porównaniem pomiędzy kompaktami S90 Canona i LX3 Panasonica. Co dużo ważniejsze, zamieścili także zestaw zdjęć testowych (tak plenerowych jak i studyjnych), obrazujących możliwości obu tych aparatów. Warto zerknąć!
Krótka charakterystyka aparatu:
Model PowerShot S90 to konstrukcja wyglądająca dość interesująco. Największą niespodzianką jest tutaj specjalny pierścień nastaw okalający obiektyw – rzecz raczej niespotykana w kompaktach. Ten element daje nam szybką kontrolę nad ustawieniami parametrów ekspozycji, co więcej jest w pełni konfigurowalny, a to z pewnością doceni każdy bardziej zaawansowany miłośnik robienia zdjęć. Parametrami technicznymi S90 niespecjalnie odbiega od standardów do jakich przyzwyczaili nas inni producenci. W środku znajdziemy więc matrycę CCD o rozdzielczości 10 Mpix i procesor DIGIC IV, co zapewnia obsługę czułości ISO do 3 200. Ponadto, w nowym kompakcie mamy wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali (461 000 punktów), mechaniczną stabilizację obrazu i co warto wyraźnie podkreślić, bardzo jasny obiektyw (F2.0-4.9) o 3,8-krotnej możliwości zbliżenia (odpowiednik 28-105 mm dla filmu 35 mm). Do naszej dyspozycji oddano także funkcję zapisu RAW (co z pewnością cieszyć może zwłaszcza miłośników cyfrowej edycji obrazu), a także tryb nagrywania video w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę.
Panasonic Lumix DMC-LX3
Redaktorzy witryny quesabesde (tutaj źródło), uraczyli swoich czytelników rozbudowanym porównaniem pomiędzy kompaktami S90 Canona i LX3 Panasonica. Co dużo ważniejsze, zamieścili także zestaw zdjęć testowych (tak plenerowych jak i studyjnych), obrazujących możliwości obu tych aparatów. Warto zerknąć!
Krótka charakterystyka aparatu:
Panasonic Lumix DMC-LX3 to głośno okrzyczany aparat, który zdobył wiele pozytywnych opinii. Zbudowany na bazie matrycy o rozdzielczości 10,1 Mpix, obsługujący wartości ISO od 80 do 3200 (z możliwością podbicia). Zamontowany jasny obiektyw zapewnia szeroki kąt, odpowiednik zakresu 24-60 mm w tradycyjnej fotografii, a optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych i nie poruszonych zdjęć. Model wyposażony jest także w zaawansowany procesor zdjęć Venus Engine IV. Jest to układ cechujący się wysoką wydajnością i szybkością, który pozwala wykonywać czyste, niemal pozbawione szumu zdjęcia nawet przy wysokich ustawieniach czułości. Do naszej dyspozycji oddano bardzo proste w obsłudze nastawy manualne, które dają użytkownikowi większą elastyczność i kontrolę nad wykonywanymi zdjęciami. Sprawdzą się one znakomicie w rękach osoby lubiącej eksperymentować z kreatywnymi aspektami fotografii. Panasonic Lumix LX3 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo wideo z wysoką rozdzielczością 1280 x 720 pikseli, z prędkością 24 klatek na sekundę z zapisem dźwięku. Wykonane zdjęcia lub ujęcia wideo można obejrzeć w terenie na 3-calowym monitorze o rozdzielczości aż 460 000 pikseli.
Pentax K-7
Zarówno ta lustrzanka Pentaxa, jaki i jej młodszy brat K-x, poddani zostali przez Falka Lumo (tutaj znajdziecie test dla K-7) wyczerpującym testom w kwestii jakości rejestrowania filmów. Warto zapoznać się z tym materiałem, wszak niecodziennie znaleźć można tak wyczerpujące omówienie tego tematu. Polecam!
Pentax K-7
|
Pentax K-x
Zarówno ta lustrzanka Pentaxa, jaki i jej starszy, bardziej utalentowany brat K-7, poddani zostali przez Falka Lumo (tutaj znajdziecie test dla K-x) wyczerpującym testom w kwestii jakości rejestrowania filmów. Warto zapoznać się z tym materiałem, wszak niecodziennie znaleźć można tak wyczerpujące omówienie tego tematu. Polecam!
Krótka charakterystyka aparatu:
Matryca CMOS o rozdzielczości 12,4 Mpix, obsługująca czułości w przedziale 100-6400 ISO (do 12 800 w trybie obniżonej jakości), do tego mechaniczna stabilizacja Shake Reduction (według deklaracji producenta, pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 4 EV) i procesor PENTAX PRIME II. W trybie zdjęć seryjnych K-x osiąga bardzo przyzwoitą prędkość wynoszącą 4,7 klatki na sekundę. Pozytywnie zaskakuje także automatyczne strojenie ostrości – wykorzystany układ SAFOX VIII posiada 11 pól, z czego aż 9 jest krzyżowych. Ponadto do naszej dyspozycji oddano wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala (230 000 punktów, LivieView jest dostępny), wizjer oraz funkcję nagrywania video w HD (720p, 24 klatki na sekundę). Nie mogło zabraknąć także wsparcia od strony programowej. Miedzy innymi Pentax dostarczył znany z aparatu K-7 tryb HDR, a także szereg pre-definiowanych ustawień tematycznych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest zasilanie. Producent zdecydował się na użycie baterii typu AA, a ich wydajność ma sięgać do 1900 zdjęć na jednym komplecie.
Źródło: dc.pconline, DigitalCameraReview, Falk Lumo, Fotopolis, ImagingResource, Michael Willems, PhotographyBay, quesabesde
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.