Fotografia reporterska to w pewnym sensie rodzaj sztuki – tutaj również liczy się odpowiednia kompozycja i znajomość zasad.
Fotograf Joel Goodman spędzał Sylwestra w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. A że Anglicy lubią się dobrze bawić nie trzeba nikomu przypominać. Fotograf robił zdjęcia również tym ludziom, którzy bawili się „zbyt dobrze”. I tak właśnie na fotografii umieścił zdjęcie policji szarpiącej się z jednym z pijanych imprezowiczów, podczas gdy w tle widać kolejnego leżącego człowieka. Co jest niezwykłego w takim zdjęciu?
Otóż fotografowi udało się uzyskać idealną kompozycję, zgodną z zasadami złotego podziału, stosowanymi jeszcze w malarstwie. Zdjęcie wygląda tak, jakby nie było na nim przypadkowych postaci, a każda część kadru pełna jest dynamiki. Jednym słowem, fotografia ta dosłownie przypomina namalowany obraz, z kompozycją rozplanowaną niczym w czasach renesansu. Zaraz po Nowym Roku zwrócił na to uwagę reporter BBC, a potem fotografia obiegła już cały internet. Nietrudno się domyślać, że popularność fotografii zaowocowała różnymi przeróbkami. Popularnością cieszył się zwłaszcza „mistrz drugiego planu”.
Fotograf sam przyznaje, że taka kompozycja jest kwestią przypadku, choć jesteśmy pewni, że gdyby na miejscu Goodman’a był jakiś amator, to nie uwiecznił by tej sytuacji w taki sposób. Goodman wspomina też, że znacznie łatwiej i lepiej jest fotografować ludzi uśmiechniętych i szczęśliwych niż tych, którzy znajdują się w jakiejś nieprzyjemnej sytuacji. Nie zmienia to jednak faktu, że zdjęcie, które w tak szybkim czasie obiegło internet pokazuje potęgę prawidłowej kompozycji w fotografii.
Oczywiście bardzo ważne jest, by zapanować nad ekspozycją, dobrać odpowiednie ustawienia, kolory itp., ale w wielu przypadkach, a właściwie w większości zdjęć nie będących portretami, najważniejszym elementem jest właśnie prawidłowa kompozycja zdjęć, o czym wiedzieli już malarze dobre kilkaset lat przed zrobieniem pierwszego zdjęcia. Dlatego właśnie fotografując powinniśmy dużą uwagę przykładać właśnie do tego, by prawidłowo skomponować kadr, bo to jeden z najmocniejszych środków wyrazu zarówno w fotografii, jak i w filmie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.