REKLAMA TOP.r
piątek, 13 listopada 2015, Dominik Patoła

Autofocus – to warto wiedzieć

foto3
Ramka autofokusu na obiekcie, który ma być ostry/ fot. JPRoche/Wikipedia CC

0 odpowiedzi na “foto3”

  1. stasiuk@wp.pl pisze:

    ja mam aparacik zawsze co auto naciskam i nic mnie nie interesuje zadna babranina ustanianie itp malutki kompakcik

  2. Błażej pisze:

    Jest jeszcze tryb AF 3D gdy system AF śledzi ruch od lub do aparatu. Dla przykładu jedzie na nas pociąg… no bez przesady;) …jedzie w naszą stronę rowerzytsa (czyli zbliża się) i system AF ustawia ostrość tak by w ułamku sekundy nie doszło do zrobienia zdjęcia z ostrością na miejsce, w którym ten ułamek sekundy wcześniej był rowerzysta tylko na to, w którym się aktualnie znajduje (bliżej nas).
    Warto dodać, że jeśli chodzi o tryby AF- S, AF-C i AF-A (auto) to najmniej zalecany jest AF-A gdyż może się on pomylić w odbiorze sceny i źle ustawić ostrość. Chyba najlepiej fotografować w trybie statycznego AF (AF-S), a dopiero przy naprawdę dynamicznie poruszających się obiektach włączać AF-C.

    Ja uwielbiam punktowy pomiar ostrości i w 95% przypadków używam tylko takiego.

    Odniosę się jeszcze do początku artykułu. Nie uważam, że autofokus jest powszechny dopiero od kilkunastu lat i mam tu na myśli nasz kraj. Kompakty analogowe z systemem AF bez problemu można było kupić już w 1990 roku (w moim domu pojawił się wtedy jakiś model firmy Premier). Później to się już upowszechniało, a era fotografii cyfrowej to już większość urządzeń z AF. Najpóźniej AF upowszechnił się w aparatach przy telefonach komórkowych.

  3. Pati pisze:

    mam aparat panasonica, używam głównie na autofokusie i jestem bardzo zadowolona. To jest jednak dobra funkcja

  4. Kasia pisze:

    dziekuje za wyjasnienia, czy moze Pan napisac ktory z tych trybow jest zastosowany w canon eos 6d, planuje kupic pelna klatke i na pocztek obiektyw EF 50mm/1.4. Sprzet potrzebny do uchwycenia chwil biegajacych dzieci, rodzina wyjazdy. Ktory autofocus bedzie ok, wiadomo jak dziecko sie staleprzemieszcza i do tego szybko:-) bardzo prosze o pomoc
    dziekuje pozdrawiam

    • Dominik Patoła pisze:

      Wszystkie są zastosowane. 🙂 Jak w każdym innym modelu, również w 6D znaleźć można wszystkie wymienione tryby, a wyboru konkretnego dokonuje się w menu. przypadku fotografowania dzieci i „łapania chwili” najlepiej sprawdzi się AF w trybie śledzenia.

  5. Kasia pisze:

    dziekuje Panu za odpowiedz:-) czy mozna prosic o wyjasnienie co znaczy AF w trybie sledzenia? Mam dwa modele (nie moge sie zdecydowac)jeden Canon 6d i drugi Nikon d610 . Obiektyw 50mm /1.4, Te dwa modele miedzy innymi roznia sie AF. Oba maja swietne opinie, jednak wiadomo co kto preferuje, jako ze zaczynam przygode z pelna klatka, to nie bardzo wiem co bedzie lepsze..

  6. Kasia pisze:

    przepraszam juz doczytalam wyzej o co chodzi z tym sledzeniem:-) czyli rozumiem ze i canon i nikon d610 maja taki AF? jednak te Af w obu aparatach sie roznia?? ktory bedzie lepszy dla moich poytrzeb?

    • Dominik Patoła pisze:

      Różni się system autofokusa, czyli to, z jaką szybkością i dokładnością ostrzy. Natomiast wspomniane tryby autofokusa dostępne są we wszystkich aparatach systemowo. AF Nikona ma więcej punktów ostrości niż Canona, więc będzie ostrzył dokładniej, n większej powierzchni kadru a przy tym szybciej (szybszy tryb seryjny ze wsparciem AF – 6 kl./s).


reklama