Wzmożone zainteresowanie superksiężycem już przeszło, ale pozostały zdjęcia. I niektóre wołają o pomstę do nieba.
Nawet sami autorzy podchodzą do sprawy z solidną dozą autoironii. Fotografowanie tak odległego i ciemnego obiektu telefonem dowodzi, że matryca (czy raczej jej wielkość) ma spore znaczenie. Podobnie zresztą, jak czas naświetlania i generalnie pojęta ręczna kontrola nad ekspozycją.
Zdjęcie Księżyca nie takie proste, jak może się wydawać
Do wykonania dobrego zdjęcia Księżyca potrzebny byłby nam statyw, przymknięta przysłona i przynajmniej kilkanascie, kilkadziesiąt sekund naświetlania, w zależności od fazy, w jakiej znajduje się nasz naturalny satelita.
Ze smartfonów jedynym, który mógłby się mierzyć z tym zadaniem, jest Nokia Lumia 1020 – choć i tak niewykluczone, że 4 sekundy ekspozycji i duży rozmiar matrycy mogłyby okazać się niewystarczające.
Podejrzewam jednak, że poniżej cytowani użytkownicy Twittera nie korzystali z fińskiego smartfonu, a już na pewno nie korzystali z zaawansowanych kompaktów, bezlusterkowców ani lustrzanek. I sami świetnie o tym wiedzą.
Moje zdjęcie zaćmienia Księzyca. JESTEM MISTRZEM FOTOGRAFII! pic.twitter.com/CazD78Kurw
— Kate Danley (@katedanley) wrzesień 28, 2015
Źródło: Buzzfeed
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Sorry ale to są bzdury „Do wykonania dobrego zdjęcia Księżyca potrzebny byłby nam statyw, przymknięta przysłona i przynajmniej kilkanascie, kilkadziesiąt sekund naświetlania, ” – do wykonania zdjęcia Księżyca w pełni wcale nie trzeba sekund naświetlania (od tego wychodzą przepalone białe placki a nie tarcza księżyca) ani statywu. Wręcz przeciwnie – Księżyc w pełni jest bardzo jasnym obiektem i czas naświetlania wypada mieć w granicach 1/125 do 1/500 sekundy i wtedy nie trzeba statywu, można strzelać foty z ręki – dla pewności można się o coś oprzeć 🙂 Jeśli masz możliwość ustawienia w telefonie ISO, przysłony i czasu naświetlania to ustawcie sobie F8, ISO 100 i czas 1/125 sekundy. Jedyne czego będzie brakowało, to zoomu 😉
A Wystarczy przylozyc telefon do lornetki lub teleskopu by zrobic swietne zdjecie naszemu naturalnemu satelicie ja tak robilem z niedzieli na poniedzialek lg g4 i zdjecia wyszly bardzo dobre