Nikon oficjalnie przedstawił dzisiaj aż trzy nowe produkty. Dwa pierwsze – modele AF-S 600 mm f/4E FL ED VR i AF-S 500 mm f/4E FL ED VR – to najlżejsze w swojej klasie profesjonalne superteleobiektywy. O trzecim urządzeniu pisaliśmy już szerzej na fotoManiaKu.
AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR oraz AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR to najlżejsze tego typu konstrukcje wśród pełnoklatkowych obiektywów dedykowanych profesjonalistom (masę obiektywu 500 mm f/4E zredukowano o 20%, a 600 mm f/4E aż o 25%). Przeznaczone są one do ujęć, w których konieczne jest duże zbliżenie – np. w fotografii sportowej czy obserwacji zwierząt.
Nowa konstrukcja optyczna
Każdy z obiektywów ma nową konstrukcję optyczną z 16 soczewkami w 12 grupach. Obiektyw 600 mm ma cztery soczewki ze szkła ED (o superniskiej dyspersji), a obiektyw 500 mm – trzy. W obu obiektywach zastosowano powłoki nanokrystaliczne i po dwie soczewki fluorytowe. Zminimalizowało to aberrację chromatyczną oraz zapewniło kontrolę nad flarą i refleksami. Dodatkowo oba obiektywy wyposażono w 9-listkową przysłonę o okrągłym otworze zapewniającą naturalne rozmycie obiektów poza zakresem ostrości oraz wyraźną separację głównego obiektu i tła.
Oba obiektywy wyposażono także w najnowszą wersję opracowanej w firmie Nikon technologii redukcji drgań. Zapewnia ona imponujący efekt, porównywalny ze skróceniem czasu otwarcia migawki nawet o cztery stopnie przysłony, oraz oferuje tryb SPORT – idealny do śledzenia szybkiej akcji. Produkty posiadają także przysłonę elektromagnetyczną, która gwarantuje stabilność ekspozycji, szczególnie podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych.
Kolejna nowa cecha to obrotowy pierścień mocowania do statywu z gniazdem blokady firmy Kensington oraz kompletnie nowym łożyskowaniem umożliwiającym płynne zmiany orientacji kadru. Ponadto oba obiektywy wyposażono w opatentowane przez firmę Nikon fluorowe powłoki, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud.
Najnowsza optyka NIKKOR mierzy się z jednym z największych problemów dotyczących superteleobiektywów – z masą. W przypadku obu nowych produktów w spektakularny sposób zredukowano masę oraz zwiększono wydajność dzięki nowej konstrukcji optycznej oraz najnowszym technologiom w dziedzinie obiektywów. Lekkość sprzętu będzie najbardziej odczuwalna w terenie dzięki zmniejszonym naprężeniom korpusu oraz lepszemu wyważeniu
– powiedział Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.
Przesunięcie punktu równowagi
Ważący około 3090 g nowy obiektyw 500 mm jest o 790 g lżejszy od swojego poprzednika i waży mniej, niż produkowany obecnie obiektyw 200–400 mm f/4 VR II. Z kolei nowy obiektyw o ogniskowej 600 mm waży około 3810 g i jest aż o 1250 g lżejszy od wcześniejszej wersji. W obu obiektywach bardziej odciążono przednią część, a soczewki fluorytowe poprawiły także parametry optyczne.
Szybkie ustawianie ostrości
Silnik falowy firmy Nikon odpowiada za bardzo szybkie i ciche działanie autofokusa oraz umożliwia płynne przeostrzanie ręczne. Dostępne są dwa tryby autofokusa: A/M (priorytet ma ustawienie autofokusa, nawet gdy do sporadycznego manualnego doostrzenia używany jest pierścień ustawiania ostrości) oraz M/A (po najdrobniejszej korekcie ręcznej natychmiast przełącza z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w dowolnym trybie AF). Nowy ogranicznik zakresu ostrości wprowadzony w obu obiektywach pozwala ograniczać zakres ustawiania ostrości, dzięki czemu autofokus działa jeszcze szybciej. Przełącznik oferuje dwie pozycje: FULL (Pełny zakres) i ∞–10 m w obiektywie 600 mm oraz FULL i ∞–8 m w obiektywie 500 mm. Ponadto skrócono minimalną odległość zdjęciową do 3,6 m w obiektywie 500 mm oraz do 4,4 m w obiektywie 600 mm.
Udoskonalona ergonomia
Dzięki zastosowaniu soczewek fluorytowych przód obiektywu jest lżejszy, a środek ciężkości przesuwa się do tyłu, dzięki czemu obiektyw jest znacznie stabilniejszy. Oba obiektywy mają pierścienie do mocowania na statywie, w których zainstalowano łożyskowanie, aby zapewnić płynność podczas przechodzenia od ujęć w pionie do ujęć w poziomie. Mocowanie statywowe przeniesiono bliżej tylnej części obiektywu, aby zwiększyć wygodę podczas przenoszenia. Ta zmiana umożliwia także odwrotne zakładanie dołączonej jednoelementowej osłony przeciwsłonecznej. Oba obiektywy zachowują to samo gniazdo na wsuwane filtry 40,5 mm.
Akcesoria
Obiektywy AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR i AF-S NIKKOR 500 mm f/4 E FL ED VR współpracują z wieloma telekonwerterami AF-I/AF-S, w tym z modelami z serii TC-20E, które po dołączeniu do odpowiedniego korpusu aparatu umożliwiają działanie autofokusa przy przysłonie f/8. Oba obiektywy współpracują także z nowym kołowym filtrem polaryzacyjnym C-PL405 wyposażonym w pokrętło ułatwiające obracanie filtrem po włożeniu go do obiektywu.
Wraz z premierą obiektywów, Nikon wprowadza do sprzedaży dwa nowe kufry transportowe – model CT-505 dla obiektywu 500 mm oraz model CT-608 dla obiektywu 600 mm. Obydwa lekkie i wytrzymałe kufry mają składany uchwyt, który ułatwia ich układanie jeden na drugim, oraz wewnętrzne dodatkowe przegrody na filtry i telekonwertery.
Ponadto do obiektywu 600 mm dodawana jestnowa jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-40, a do obiektywu 500 mm dostępna już wcześniej jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-34. Zestaw akcesoriów dostarczanych z oboma obiektywami uzupełniają: pierścień mocowania do monopodu, wsuwany filtr neutralny (NC) o średnicy 40,5 mm, nakładana przednia pokrywka obiektywu i pasek LN-2.
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dla wielu fotografów to tylko sfera marzeń ze względu na cenę. Chyba, że redakcja, w której się pracuje takowy zakupi dla swoich fotografów lub ktoś zarabia na zdjęciach wystarczająco dużo by mu się taki zakup opłacał. Duża zaleta tych nowych wersji tele- stałek jest ich niższa masa od poprzedników co w niektórych sytuacjach może pozwolić na swobodniejsze fotografowanie z ręki.