Olympus pokazał bezlusterkowca OM-D E-M5 Mark II w ciekawej stylistyce retro, z korpusem barwionym na kolor tytanu. Sprzęt pojawi się w sprzedaży w przyszłym miesiącu.
Olympus OM-D E-M5 Mark II w wersji tytanowej dostępny będzie w ilości siedmiu tys. sztuk. Cena za egzemplarz, bez obiektywu, wyniesie 5290 złotych.
Informacja prasowa
Warszawa, 12 maja 2015
Dla fotografów zafascynowanych aparatami wyznaczającymi trendy, model OM-3Ti z 1994 roku wciąż pozostaje prawdziwym klasykiem. Teraz ci, którzy lubią rzeczy wyjątkowe, mogą stać się posiadaczami następcy tej niezwykłej, tytanowej lustrzanki: limitowanej, ograniczonej do 7000 sztuk, wersji modelu OM-D E-M5 Mark II. Ten doskonale zaprojektowany aparat, nagradzany m.in. przez TIPA, dostępny będzie w charakterystycznym, stylizowanym na retro, barwionym na kolor tytanu korpusie, który swoim wyglądem nawiązuje do złotych lat oryginalnej serii OM Olympusa, czyli okresu, który położył podwaliny pod dzisiejsze, flagowe aparaty systemu Mikro Cztery Trzecie. Oprócz tytanowej barwy wersja limitowana różni się od standardowego modelu specjalnym, sygnowanym logotypem OM-D, skórzanym paskiem, kartą właściciela zawierającą cytat legendarnego projektanta OM, Yoshihisy Maitaniego, oraz uszytego na miarę klasy premium, skórzanego etui na kartę. Na karcie wytłoczone zostaną numery od 1 do 7000, ponieważ dokładnie tyle tych aparatów zostanie wykonanych. Edycja limitowana OM-D E-M5 Mark II będzie dostępna od czerwca 2015 jako korpus w cenie 5290 zł lub w zestawie z wszechstronnym obiektywem zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II w cenie 6990 zł.
Chociaż od premiery OM-3Ti minęło 20 lat, limitowana edycja aparatu OM-D E-M5 Mark II ma wiele wspólnego ze swoim sławnym przodkiem. I nie chodzi tylko o wygląd. Obydwa modele oferują zaawansowanym fotografom przenośną, wysokiej klasy, alternatywę dla cięższych konkurentów. W latach 1980 – 90 seria OM zdobyła reputację kompaktowych, lekkich, dających się wykorzystać w każdych warunkach aparatów systemowych, a ich nowatorskie rozwiązania takie jak pneumatyczny tłumik ruchu lustra, czy wielopunktowy pomiar światła były szczególnie doceniane przez właścicieli OM-4. Model E-M5 Mark II kontynuuje tę tradycję dzięki swoim niewielkim wymiarom, solidnej budowie oraz najwydajniejszej na świecie** 5-osiowej stabilizacji obrazu. Jak zauważyło jury nagrody TIPA, aparat ten idealnie nadaje się do dynamicznej, spontanicznej fotografii w ruchu („przełomowa technologia, która obsługuje praktycznie każdą sytuację podczas fotografowania.”).
Począwszy od wprowadzenia OM-1 w 1973 roku, przełomowa seria Yoshihisy Maitaniego łączyła formę z funkcjonalnością na profesjonalnym poziomie, a atrakcyjny i jednocześnie praktyczny OM-3Ti był kulminacją tej filozofii projektowania. Jego tytanowy korpus był nie tylko lżejszy od korpusów aluminiowych, lecz był również bardziej odporny na korozję i ciepło oraz sześciokrotnie bardziej wytrzymały. Pod względem wyglądu OM-3Ti wyróżniał się na tle wszystkich aparatów dostępnych w tamtym czasie.
Edycja limitowana OM-D E-M5 Mark II jest hołdem dla tego dziedzictwa, urzeka swoim nowym kolorem i nawiązaniami do charakterystycznego designu OM. Oprócz znanych, kanciastych konturów OM, usytuowania pryzmatu i nisko położonemu środkowi ciężkości, nowy aparat uwodzi kolekcjonerów jego charakterystycznym tytanowym stylem wykończenia, oraz gustownie frezowanymi pokrętłami i przyciskiem spustu migawki.
Wygląd OM-D E-M5 Mark II Limited Edition nawiązuje do lat 80. i 90., ale pod każdym innym względem model ten jest nowatorskim przykładem zastosowania najlepszych oferowanych obecnie technik optycznych. Jak przyznała TIPA, kiedy zdecydowała się wyróżnić kilka jego cech (innych, niż 5-osiowy stabilizator obrazu): „umieszczony w wodoodpornym i odpornym na mróz i pył, korpusie ze stopu magnezu, 16,1 megapikselowy sensor 4/3 Live MOS, oraz procesor TruePic VII, Olympus OM-D E-M5 Mark II oferuje szeroki wachlarz twórczych możliwości obrazowania, a także ISO aż do wartości 25 600. Aparat ułatwia kadrowanie ujęcia dzięki wizjerowi elektronicznemu z 2,36 mln punktów i obrotowemu ekranowi dotykowemu LCD 3″ z 1,037mln punktów. Jego bardzo szybki Fast AF pokrywa 81 punktów i zapewnia doskonałą wydajność nawet przy słabym oświetleniu. Funkcja śledzenia AF zapewnia błyskawiczne nastawianie ostrości nawet w trybie zdjęć seryjnych do 10 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości. Aparat posiada również specjalną opcję zdjęć w superrozdzielczości, zapewniającą możliwość wykonania zdjęcia o rozdzielczości odpowiadającej 40-megapikselowemu sensorowi, dzięki połączeniu 8 ujęć w formacie JPEG uzyskanych za pomocą przesunięcia czujnika.
Najnowszy członek rodziny Olympus OM-D będzie wyróżniał się szczególnie ze względu na swój niezwykły tytanowy wygląd, luksusowe skórzane akcesoria i nawiązaniu do dziedzictwa, które poczuje każdy, kto stanie się jego posiadaczem. Ale tak naprawdę aparat ten będzie wyrafinowanym narzędziem dla spontanicznego, kreatywnego fotografa i filmowca. Jest mniejszy i lżejszy od porównywalnych lustrzanek. Pozwala rejestrować filmy wolne od szumów i rozmyć, bez konieczności korzystania z dodatkowego, nieporęcznego osprzętu, bez względu na to, jak złe są warunki oświetleniowe. Yoshihisa Maitani bez wątpienia zgodziłby się, że model ten jest godnym hołdem złożonym swojemu wspaniałemu przodkowi.
Źródło: Olympus
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.