Dostęp do szerokiej bazy zdjęć testowych, jest zawsze bardzo pożądaną rzeczą, zwłaszcza przed zakupem nowego aparatu. Dlatego też, poniżej znajdziecie odnośniki do najświeższych (zebranych w ciągu ostatniego tygodnia) fotografii, prezentujących możliwości dwóch słynnych lustrzanek (długo oczekiwany Nikon D300s i najtańszy przedstawiciel pełnej klatki – Sony Alpha DSLR-A850) oraz dwóch ciekawych (choć też nieco kontrowersyjnych) kompaktów wyprodukowanych przez Sony ( Cyber-shot DSC-WX1 i TX1).
Nikon D300s
Najnowsze zdjęcia testowe (studyjne i plenerowe) znajdziecie na stronie Fotopolis.
Krótka charakterystyka:
D300S oparty jest na wcześniej użytym w D300 czujniku DX CMOS, a matryca posiada rozdzielczość 12,3 Mpix. Nie zaskakuje także procesor odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu (w dalszym ciągu ten sam model EXPEED) oraz AF (51-punktowy, podobnie jak w D300). Wśród nowości, na pierwsze miejsce wychodzi tryb nagrywania video. Parametry techniczne nie powalają na kolana: rozdzielczość 1280×720 pikseli, 24 klatki na sekundę i dźwięk stereo. Nikon zdecydował się także w niewielkim stopniu zmienić interfejs i dodano przycisk LV, ułatwiający przechodzenie między trybem robienia zdjęć a nagrywania. Istotną innowacją jest dodanie drugiego gniazda na karty pamięci – D300S obsługuje nie tylko nośniki CF, ale również SD/SDHC. Zmian doczekał się także tryb zdjęć seryjnych, dzięki czemu prędkość zapisywania fotografii wynosi teraz 7 klatek na sekundę (a nawet dochodzi do 8 przy użyciu zewnętrznego zasilania MB-D10 lub rozszerzonego wewnętrznego akumulatora EN-EL4a). Reszta elementów konstrukcyjnych nie rozczarowuje – wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 920 000 punktów, wizjer o powiększeniu 0,94x i pokryciu 100% pola klatki oraz nowe przyciski funkcyjne (niektóre zaczerpnięte zostały z droższych konstrukcji Nikona).
Sony Alpha DSLR-A850
Najnowszą i bardzo dużą bazę zdjęć testowych (studyjnych i plenerowych) znajdziecie na stronie Imaging Resource.
Krótka charakterystyka:
Aparat, który od listopada pojawi się w sprzedaży, jest w rzeczywistości okrojoną wersją lustrzanki A900. Jako taki więc, nie prezentuje radykalnych zmian. Znajdziemy tutaj matrycę Exmor CMOS (pełna klatka) o rozdzielczości 24,6 Mpix, wspomaganą przez podwójny procesor BIONZ. Do tego dochodzi wbudowana w korpus stabilizacja SteadyShot, 3-calowy wyświetlacz LCD (921 000 punktów), szybki, 9-punktowy AF i tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 5 klatek na sekundę. Wydajność baterii NP-FM500H producent szacuje na 880 zdjęć, jest to więc wartość bardzo przyzwoita. Zasadnicza różnica, w porównaniu ze wspomnianym już wcześniej A900, to w zasadzie jedynie mniejszy wizjer, wolniejsza prędkość zdjęć seryjnych i brak pilota zdalnego sterowania.
Sony Cyber-shot DSC-WX1
Najnowszą i bardzo dużą bazę zdjęć testowych (studyjnych i plenerowych) znajdziecie na stronie Imaging Resource.
Krótka charakterystyka:
Fundamentem jakości zdjęć tego kompaktu (przynajmniej według Sony) jest pionierski przetwornik obrazu Exmor R™ CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,2 Mpix, który w parze z wydajnym procesorem obrazu Sony BIONZ zapewnić ma także dużą szybkość wykonywania zdjęć. Najnowsza technologia japońskiego producenta umożliwia przechwycenie większej ilości światła niż w przypadku standardowych rozwiązań CMOS, co przekłada się na większą czułość i mniejsze szumy w obrazie. Zaawansowany, skonstruowany przez Sony obiektyw G, charakteryzuje się minimalną ogniskowa wynoszącą 24 mm i 5-krotnym zoomem optycznym (szkło wyróżnia się dużą jasnością – f/2,4 przy najkrótszej ogniskowej). Migawka umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością do 10 klatek na sekundę. WX1 posiada funkcję zapisu video HD 720p (z szybkością 30 klatek na sekundę) oraz rozmaite tryby ułatwień programowych (jak rozpoznawania twarzy i uśmiechu). Całość uzupełnia optyczny stabilizator obrazu SteadyShot.
Sony Cyber-shot DSC-TX1
Najnowszą i bardzo dużą bazę zdjęć testowych (studyjnych i plenerowych) znajdziecie na stronie Imaging Resource.
Krótka charakterystyka:
Fundamentem jakości zdjęć tego kompaktu (przynajmniej według Sony) jest pionierski przetwornik obrazu Exmor R™ CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,2 Mpix, który w parze z wydajnym procesorem obrazu Sony BIONZ zapewnić ma także dużą szybkość wykonywania zdjęć. Najnowsza technologia japońskiego producenta umożliwia przechwycenie większej ilości światła niż w przypadku standardowych rozwiązań CMOS, co przekłada się na większą czułość i mniejsze szumy w obrazie. Ważnym elementem aparatu TX1 jest duży, 3-calowy, panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus z nowym, łatwym w użyciu systemem obsługi. Często używane funkcje, jak ustawienia lampy błyskowej lub czułości ISO, można przeciągnąć do specjalnego, łatwo dostępnego menu. Migawka umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością do 10 klatek na sekundę. TX1 posiada funkcję zapisu video HD 720p (z szybkością 30 klatek na sekundę) oraz rozmaite tryby ułatwień programowych (jak rozpoznawania twarzy i uśmiechu). Całość uzupełnia optyczny stabilizator obrazu SteadyShot.
Źródło: Nikon, Sony, Imaging Resource, Fotopolis
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.